باروری و بقای نسل ، از نیازهای بدیهی و مهم بشر محسوب می شود که سبب استحکام روابط زوجین و متعاقبا بنیان خانواده شده و صمیمیت را به خانواده ها عرضه می کند. چنانچه زوجین ، علیرغم اقداماتی که ( در طول 6 ماه تا یکسال ) به منظور بارداری انجام داده اند ؛ موفق به باروری نشوند ، در معرض ناباروری قرار دارند. متاسفانه ناباروری ، یکی از مشکلاتی است که برخی از زوجین با آن روبرو هستند. جهت درمان ناباروری راهکارهای درمانی متعددی وجود دارد ؛ از این میان ، روش IVF یکی از کارآمدترین آن ها تلقی می شود که برای انجام آن باید به متخصص ناباروری مراجعه نمود. دکتر افسانه شه بخش ، بهترین متخصص درمان ناباروری تهران و از حاذق ترین پزشکان و اساتید در حوزه ناباروری به شمار می روند که امکان درمان ناباروری را برای زوجین عزیز ، میسر می سازند.

IVF

IVF چیست ؟

مقصود از این روش یا لقاح آزمایشگاهی ، در حقیقت نوعی روش کمک باروری یا اصطلاحا تکنولوژی تولید مثل است که هدف از آن بازیابی تخمک ها از تخمدان های زن و ترکیب و پرورش آن با اسپرم های مرد می باشد که نهایتا به باروری تخمک و تشکیل رویان یا نطفه ختم می گردد. توجه داشته باشید که نطفه به وجود آمده در ابتدا فریز شده و سپس به رحم زن انتقال می یابد.

موارد استفاده از IVF

آی وی اف ، اولین راهکار برای درمان نازایی نیست ؛ لذا تنها در مواردی که سایر روش ها ؛ نظیر دارودرمانی ، جراحی و لقاح مصنوعی موجب درمان ناباروری نشده و به بارداری نیانجامند ، روش مذکور پیشنهاد می گردد.

همانطور که اشاره شد ؛ این پروسه روشی کمک باروری است و می تواند رویای فرزندآوری را برای زوجینی که از نعمت داشتن فرزند محرومند ، تحقق بخشد.

در چه مواردی آی وی اف انجام می شود ؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت در مواردی که نازایی ، ناشی از هر یک از علل زیر باشد ، استفاده از روش IVF گزینه مناسبی خواهد بود :

 • انسداد یا آسیب دیدگی لوله های رحمی
 • اختلالات عملکرد تخمدان و تخمک گذاری
 • اختلالات اسپرم ( از لحاظ تعداد اسپرم یا کیفیت آن )
 • ناتوانی اسپرم در مخاط گردن رحم و رسیدن به تخمک و نفوذ به آن
 • وجود بعضی از پادتن ها که به آسیب پذیری اسپرم یا تخمک منتج می شوند.

ضمنا باید توجه داشت در مواردی که ریسک انتقال بیماری های ژنتیکی از والدین به فرزندان وجود داشته باشد ، نیز می توان از روش لقاح آزمایشگاهی استفاده نمود.

فرآیند IVF

به طور کلی پروسه آی وی اف ؛ در 6 مرحله انجام می شود که تقریبا یکماه الی 6 هفته طول می کشد. در ادامه به اختصار ، مراحل روش فوق را تشریح نموده ایم.

 • توقف سیکل ماهیانه : در مرحله نخست ؛ بهترین پزشک ناباروری از طریق تجویز داروهای خاص ، نسبت به توقف پروسه قاعدگی اقدام می نماید.
 • تولید تخمک های بیشتر : در مرحله بعدی ، دکتر معالج داروهایی را به منظور تولید تخمک های بیشتر برای بیمار تجویز می نماید.
 • آنالیز بلوغ تخمک : طی هر ماه جهت آنالیز فرد از لحاظ آمادگی برای انجام لقاح آزمایشگاهی ، بهترین متخصص نازایی تهران تعدادی از تخمک های وی را آزاد نموده و آزمایشات و سونوگرافی های لازم را بر روی آن انجام می دهد. گاهی اوقات ممکن است بنا به صلاحدید دکتر ، در راستای کمک به بلوغ سریع تر تخمک ، او داروهای خاصی برای فرد تجویز کند.
 • برداشت تخمک های بالغ : طی این مرحله ، پزشک به وسیله سوزن مخصوصی به تخمدان ها راه یافته و تخمک های بلوغ یافته را جمع آوری می نماید.
 • بارور نمودن تخمک ها : در این مرحله ؛ اقدامات لازم جهت بارورسازی تخمک های برداشت شده با اسپرم ، در محیط لابراتوار انجام می گیرد. باید توجه داشت که تخمک جهت بارور شدن ، حدودا به چند روز زمان نیاز دارد.
 • انتقال نطفه : این مرحله ؛ مرحله آخر بوده و طی آن انتقال جنین ( رویان ) به رحم ، صورت می پذیرد.

IVF

بعد از روند انتقال رویان به چه مدت زمان برای استراحت نیاز داریم ؟

استراحت کردن به مدت 15 تا 20 دقیقه بعد از IVF و انتقال رویان ، اغلب کافی می باشد.

ما توصیه می کنیم که در طول این دوره از انجام ورزش سنگین و پیاده روی های طولانی ، خودداری کنید.

زنان شاغل می توانند روز بعد از درمان ، به محل کار خود بازگشته و فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند.

مراحل انجام آی وی اف :

موارد را به ترتیب جهت داشتن پروسه موفق باید انجام داد عبارتند از :

 • تحریک کردن تخمدان ها
 • جمع آوری تخمک ها
 • جمع آوری اسپرم
 • لقاح و کشت رویان
 • انتقال جنین به رحم

آی وی اف چقدر موفق است ؟

بیش از 50 میلیون نفر در سراسر دنیا از ناباروری رنج می برند ؛ اما خوشبختانه بیشتر افراد یا زوجین می توانند با روش های درمانی پیشرفته ؛ از جمله IVF ، بارور شوند. زمانی که روش های کم تهاجمی درمان ناباروری با شکست روبرو می شوند و همچنین در مواقعی که تکنیک های کم تهاجمی ، روش مناسبی در راستای درمان نازایی محسوب نمی شوند ؛ لقاح مصنوعی ، مفید واقع می شود. به طور کلی روند فوق ، یک روش تولید مثل است که طی آن متخصصان درمان ناباروری ؛ اقدام به ترکیب تخمک و اسپرم با یکدیگر ، در شرایط آزمایشگاهی می کنند. بنابراین ، باروری در خارج از بدن اتفاق افتاده و پیرو آن ؛ رویان به رحم انتقال داده می شود. در ابتدای درمان این فرآیند ، شما با تردید های زیادی درباره فرآیند روبرو می شوید. دامنه این تردیدها ، از عوارض جانبی تحریک تا زمان نیاز به درمان ، سوالاتی درباره چگونگی کاهش دادن استرس تجربه شده در طول این زمان و نیز نوع ویتامین های مصرفی ، گسترده می باشد. متخصصان و تیم باروری این پروسه ، شما را در سراسر فرآیند راهنمایی کرده و همیشه شما را در درست ترین مسیر هدایت می کنند ؛ لذا نگران نتایج آن نباشید.

موفقیت درمان با آی وی اف ، توسط دکتر شه بخش بهترین متخصص درمان ناباروری در تهران

 

موفقیت در درمان IVF به چه عواملی بستگی دارد ؟

فاکتورهای متعددی وجود دارند که موفقیت در درمان این روش را تعیین می کنند. برخی از این فاکتورها عبارتند از :

 • سن : داده های تاریخی نشان می دهد که سن ، یکی از مهم ترین فاکتورهای موفقیت در زمان استفاده از درمان آی وی اف می باشد. بعد از 35 سالگی ، قدرت باروری شروع به افت می کند ؛ بخصوص بعد از 40 سالگی. در این سنین ؛ حتی در صورت نرمال بودن هورمون ها و سلامت تولید مثل ، احتمال موفقیت در باروری ؛ تنها 15 تا 20 درصد است.

بنابراین زنان جوان تر در مقایسه با زنان مسن تر ، از شانس بیشتری در موفقیت استفاده از این متد برخوردارند.

 • بارداری های قبلی : اگر شما قبلا از همسر فعلی خود باردار شده اید ، احتمال موفقیت استفاده از این روش  ، بیشتر خواهد بود. اما چنانچه پیشتر ، اصلا باردار نشده اید ؛ این شانس کاهش می یابد. البته هیچ دلیلی برای ناامید شدن وجود ندارد ، چون کاهش یافتن شانس به معنی غیر ممکن بودن نیست.
 • سبک زندگی سالم : سبک زندگی سالم به میزان قابل ملاحظه ای ، احتمال موفقیت آی وی اف را افزایش می دهد ؛ خصوصا اگر شما اخیرا 5 تا 10 کیلوگرم وزن کم کرده باشید.

لازم به ذکر است که حتی در صورت ایده آل نبودن سبک زندگی سالم ، باز هم شانس موفقیت شما بالاست ؛ بویژه اگر سیگاری نباشید. به طور کلی در صورتی که حداقل 3 ماه قبل از درمان با این روند ، سبک زندگی فعال و رژیم غذایی سالمی داشته باشید ؛ شانس شما در موفقیت این درمان افزایش پیدا خواهد کرد.

علل عدم موفقیت IVF

عدم موفقیت این پروسه ؛ دلایل متعدد دارد ، اما مهم ترین عامل آن نقایص ذاتی جنین می باشد. بیماری های زمینه ای مادر و عدم پذیرش رحم جهت لانه گزینی نیز از مهم ترین علل عدم موفقیت آی وی اف می باشند.

آیا کسی که اسپرم در بدن او تولید نمی شود می تواند فرزند دار شود ؟

روند هایی برای مردانی که در منی خود دارای اسپرم نمی باشند ، وجود دارد.

چنین روندهایی شامل جمع آوری نمونه های بافت مستقیما از بیضه ها به روش های مختلف ، بر حسب موقعیت ، وجود دارد.

اگر در این نمونه های بافت ، اسپرم یافت شد ؛ سپس ICSI را می توان برای باردار کردن تخم ها مورد استفاده قرار داد.

احتمال باردار شدن در صورت استفاده از تخمک های دهنده چقدر است ؟

امید به افزایش احتمال باردار شدن زنانی که برای آبستن شدن دچار مشکل هستند ، رو به رشد است.

از طریق استفاده از تخمک های دهنده ، تازه یا منجمد ؛ ما می توانیم توان باروری را در زنانی که برای آبستن شدن با سلول تخم خود ، در کشمکش هستند ایجاد نماییم.

نرخ موفقیت باروری با سلول های تخمک دهنده ، به سن زن وابسته بوده و اکنون در حال نزدیک شدن به 80 درصد است.

مراقبت های بعد از آی وی اف :

اقدامات مهم و ضروری بعد از به اتمام رسیدن پروسه بسیار مهم است و باید با دقت بالا آن ها را انجام داد :

دقت داشته باشید قبل از پایداری و تثبیت بارداری نباید فعالیت های ورزشی سنگین انجام دهید و همچنین از انجام دادن کارهای سنگین نیز خودداری کنید.

رژیم غذایی خود را به گونه ای تنظیم کنید که دچار یبوست و نفخ نشوید.

عوارض :

روش فوق که در جهت درمان ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد ، کم تهاجم و ایمن است و این بدان معناست که عارضه های کمی را به دنبال دارد. اما برخی حالات واکنش بدن به ورود ivf امری کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اعم از ، خروج مایع شفاف یا آغشته به خونی که بعد از به پایان رسیدن روند به وجود می آید. گرفتگی کم در ناحیه شکم ، نفخ و یبوست از عوارض احتمالی این پروسه به شمار می آیند.

برخی حالات بعد از روند فوق از حساسیت بالایی برخوردار است و بهتر است که در سریع ترین زمان به متخصص زنان مراجعه کنید ، عبارتند از خونریزی واژن ، درد در ناحیه لگن ، ادرار به همراه خون و تب بالای 38 درجه از مواردی هستند که بایستی به پزشک مراجعه کنید. بعضی حالات بعد از اتمام آی وی اف به علت استفاده از داروهای تجویز شده توسط دکتر می باشد که نشانه هایی شبیه به سردرد ، درد در ناحیه شکم ، گرگرفتگی که پس از استفاده از داروها این حالات نیز برطرف می شود و هیچکدام از این شرایط ماندگار نیست و جای نگرانی باقی نخواهد ماند.

هزینه IVF

این متد از گران ترین روش های کمک باروری به شمار می رود و هزینه کلی آن متاثر از موارد متعددی است. برای اطلاع از هزینه قطعی این متد ؛ باید به بهترین پزشک متخصص ناباروری تهران مراجعه نمایید تا پس از انجام معاینات لازم ، هزینه نهایی به شما اطلاع داده شود.

سوالات متداول :

چه زمانی بهترین موقع برای شروع درمان آی وی اف می باشد ؟

پزشک متخصص ناباروری تهران ، بهترین زمان را برای شروع درمان IVF ؛ بعد از اولین مشاوره ، آزمایش و تست های خون اعلام می نماید. معمولا درمان ، در روز دوم یا سوم قائدگی شما آغاز می شود.

چند بار می توان این روش را امتحان کرد ؟

تا زمانی که زوجین بتوانند از عهده هزینه درمان IVF برآیند ، تا هرچند بار که بخواهند می توانند از این درمان استفاده نمایند.

چه چیزی باعث تبدیل شدن آی وی اف به یک درمان گران قیمت می شود ؟

روش فوق به پرسنل بسیار مجرب و جدیدترین تکنولوژی در تجهیزات نیاز دارد. تجهیزات و مواد استفاده شده همگی ، مهم و گران قیمت هستند ؛ به علاوه ، بیشتر مواد استفاده شده ، یکبار مصرف بوده و باید پس از استفاده ، دور ریخته شوند.

روند جمع آوری تخمک چقدر طول می کشد ؟

مدت زمان لازم برای این انجام کامل روند IVF ، به تعداد فولیکول هایی که باید مکیده شوند ؛ بستگی دارد.

این روند به طور نرمال ، 5 تا 10 دقیقه طول می کشد.

آیا فرآیند جمع آوری تخمک دردناک است ؟

روند IVF دردناک نمی باشد ، ولی اندکی باعث ناراحتی می شود.

برای تسکین درد احتمالی ، بی حسی ملایم از طریق تزریق درون وریدی ؛ استفاده می شود.